ZAPRASZAMY NA KURS „Budowanie Gminnego Programu Profilaktyki w oparciu o znowelizowany Narodowy Program Zdrowia”

realizowanym w okresie od 14.11.2017 r. do 14.02.2018 r.

Zapisy na kurs przyjmowane są do 31 października 2017 r.

1. Problem alkoholizmu i narkomanii w Polsce, a obowiązujące akty prawne ustawa o Zdrowiu Publicznym, NPZ i inne akty prawne.
  2. JST i inni realizatorzy programów zdrowotnych w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii. Nowe zasady tworzenia Gminnego programu w 2017 r. Zasady i źródła finansowania. Sprawozdawczość. Usytuowanie komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w strukturze gminy.
  3. Jak pisać program? Formułowanie celów, dobór kierunków działań, określenie problemów i potrzeb, ewaluacja. Omówienie celów operacyjnych oraz poszczególnych elementów i zadań związanych z Narodowym Programem Zdrowia.
  4. Omówienie wybranych zadań własnych gminy i sposobów realizacji poszczególnych zadań Gminnego programu wskazanych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi,  m.in.:  zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu, udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej, prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, wspieranie zatrudnienia socjalnego.

Absolwenci otrzymają zaświadczenia o ukończeniu kursu podpisane przez dyrektora, na podstawie §18 ust.2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. z 2014 r., poz.622).

Opłatę za szkolenie w kwocie netto 298 zł + 23% VAT (zwolnione z VAT w przypadku finansowania w co najmniej 70% ze środków publicznych) od osoby wnoszą wraz ze zgłoszeniem uczestnicy lub kierujące ich jednostki, na konto Instytutu Badań nad Demokracją sp. z o.o., Bank Zachodni WBK S.A., nr 63 1090 2590 0000 0001 2401 0938.

Magdalena Szreter
m.szreter@spe.edu.pl