Kierownik projektu z funduszy europejskich 2014 – 2020 ( kurs bez limitu czasowego * )

ZAPRASZAMY NA KURS „Kierownik projektu z funduszy europejskich 2014 – 2020 (bez limitu czasowego*)”

Kierownik projektu z funduszy europejskich 2014 – 2020 ( kurs bez limitu czasowego )

realizowanego w ramach programu kształcenia ustawicznego
FUNDUSZE EUROPEJSKIE 2014-2020

1. Polityka spójności po 2013 roku – wstęp do przedmiotu:
    • budżet polityki spójności na lata 2014-2020,
    • rozporządzenie ogólne i rozporządzenia szczegółowe dla Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Spójności,
    • Strategia Europa 2020 i siedem projektów przewodnich (Unia innowacji, Młodzież w drodze, Europejska Agenda Cyfrowa, Europa efektywnie korzystająca z zasobów, Polityka przemysłowa w erze globalizacji, Program na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia, Europejski program walki z ubóstwem).
  2. Krajowe uwarunkowania nowego okresu programowania:
    • założenia Umowy Partnerstwa,
    • podstawowe założenia krajowych programów operacyjnych na lata 2014-2020,
    • założenia regionalnych programów operacyjnych oraz regionalnych strategii innowacyjności,
    • nowelizacja ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju,
    • Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, Strategia Rozwoju Kraju 2020 oraz dziewięć sektorowych strategii – Strategia innowacyjności i efektywności gospodarki; Strategia rozwoju kapitału ludzkiego; Strategia rozwoju transportu; Bezpieczeństwo energetyczne i środowisko; Sprawne państwo; Strategia rozwoju kapitału społecznego; Krajowa strategia rozwoju regionalnego 2010-2020. Regiony, miasta, obszary wiejskie; Strategia Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej; Strategia zrównoważonego rozwoju wsi i rolnictwa.
  3. Programy pomocowe Komisji Europejskiej (m.in. LIFE, Horyzont 2020, Łącząc Europę), Norweski Mechanizm Finansowy, Mechanizm Finansowy EOG.
  4. Charakterystyka projektu jako przedsięwzięcia organizacyjnego:
    • cele i typy projektów,
    • czynności koordynacyjne i kierownicze w ramach projektu oraz warunki efektywnego zarządzania projektami.
  5. Metodyka zarządzania projektem, w tym:
    • analiza kosztów i korzyści CBA, analiza SWOT, przygotowanie matrycy logicznej projektu, zarządzanie cyklem projektu metodą PCM,
    • tworzenie i zarządzanie zespołem projektowym,
    • zarządzanie czasem.
  6. Zarządzanie projektem – zadania Kierownika projektu. Wymogi wynikające z umowy o przyznanie dotacji w ramach poszczególnych programów operacyjnych. Analiza umowy o dofinansowanie.
    • Wnioski o płatność (zaliczka, okresowa, końcowa) składane przez beneficjenta.
    • Modyfikacje wniosku – granice modyfikacji metody postępowania w sytuacji zmian w projekcie.
    • Sprawozdawczość – terminy, rodzaje raportów.
    • Promocja i informacja w ramach projektu.
    • Zakupy w ramach projektu i obowiązki Kierownika projektu w tym zakresie.
    • Omówienie i analiza najczęściej pojawiających się błędów.
  7. Aplikacja o przyznanie dotacji dla projektów – wybór programu operacyjnego – przygotowanie wniosku o dofinansowanie.
  8. Informacja i promocja w projektach współfinansowanych z funduszy strukturalnych.
  9. Rozliczanie projektów europejskich:
    • aspekty finansowo-księgowe wdrażania projektów finansowanych z funduszy UE,
    • kwalifikowalność wydatków.
  10. Audyt, ewaluacja i monitoring projektów europejskich, w tym audyt efektywnościowy projektów europejskich.
  11. Odpowiedzialność cywilna i karna Kierownika projektu za nieprawidłowości powstałe w trakcie realizacji projektu.
  12. Nieprawidłowości związane z realizacją projektów europejskich w świetle postępowań karnych, orzecznictwa sądów administracyjnych, kontroli NIK, kontroli skarbowych i resortowych, wyroków cywilnych sądowych, zwłaszcza w obszarze zamówień publicznych, w tym:
    • odpowiedzialność cywilna i karna za nieprawidłowości powstałe w trakcie realizacji projektu,
    • zasady kontroli projektów w nowej perspektywie finansowej.

Absolwenci otrzymają zaświadczenia o ukończeniu kursu podpisane przez dyrektora, na podstawie §18 ust.2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. z 2014 r., poz.622.

Opłatę za szkolenie w kwocie netto 648 zł + 23% VAT (zwolnione z VAT w przypadku finansowania w co najmniej 70% ze środków publicznych) od osoby wnoszą wraz ze zgłoszeniem uczestnicy lub kierujące ich jednostki, na konto Instytutu Badań nad Demokracją sp. z o.o., Bank Zachodni WBK S.A., nr 63 1090 2590 0000 0001 2401 0938.

*Kurs bez limitu czasowego – kursant ma nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i quizów przewidzianych programem kursu przez okres 3 miesięcy od dnia uiszczenia opłaty.