Wdrażanie programu „Rodzina 500+” (bez limitu czasowego*)

ZAPRASZAMY NA KURS „Wdrażanie programu „Rodzina 500+” ( kurs bez limitu czasowego )”

Wdrażanie programu „Rodzina 500+” ( kurs bez limitu czasowego )

1. Podmioty uprawnione do uzyskania świadczenia,  z uwzględnieniem zagadnień dotyczących osób samotnie wychowujących dzieci, rodzin patchworkowych,  świadczeń dla dziecka w pieczy zastępczej oraz dla cudzoziemców i imigrantów.
  2. Ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego – wysokość świadczenia, okres wypłaty, waloryzacja kwoty świadczenia,  rodzinny wywiad środowiskowy w sprawach świadczenia wychowawczego.
  3. Postępowanie w sprawie przyznawania świadczenia, ze szczególnym uwzględnieni kpa. Wykaz dokumentów wymaganych od wnioskodawcy i ich charakterystyka.  Zasady wypłaty świadczenia i  weryfikacja jego wydatkowania.
  4. Obowiązki świadczeniobiorcy w trakcie pobierania świadczenia. Zmiana sytuacji faktycznej i prawnej wnioskodawcy oraz jego rodziny w trakcie pobierania świadczenia i przypadki nienależnie pobranego świadczenia. Świadczenie wychowawcze a wnioskowanie o inne świadczenia z pomocy społecznej.
  5. Finansowanie świadczenia wychowawczego – dotacja na zadanie zlecone. Koszty obsługi Programu 500+. Księgowanie dotacji w księgach organu i urzędu gminy i miasta.
  6. Księgowanie zaangażowania i zobowiązań organu właściwego w zakresie świadczeń wychowawczych na okres świadczeniowy. Księgowanie wypłat świadczeń i ujęcie rozrachunków na kontach księgowych jednostki realizującej zadania.  Księgowanie kosztów obsługi.  Księgowanie rozrachunków z tytułu świadczeń nienależnie pobranych. Klasyfikacja budżetowa i wzory dekretacji
  7. Ujęcie Programu 500+ w sprawozdawczości – Sprawozdania budżetowe typu „RB”,  sprawozdania rzeczowo-finansowe , sprawozdania finansowe z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego.

Absolwenci otrzymają zaświadczenia o ukończeniu kursu podpisane przez dyrektora, na podstawie §18 ust.2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. z 2014 r., poz.622).

Opłatę za szkolenie w kwocie netto 297 zł + 23% VAT (zwolnione z VAT w przypadku finansowania w co najmniej 70% ze środków publicznych) od osoby wnoszą wraz ze zgłoszeniem uczestnicy lub kierujące ich jednostki, na konto Instytutu Badań nad Demokracją sp. z o.o., Bank Zachodni WBK S.A., nr 63 1090 2590 0000 0001 2401 0938.

Klucz dostępu do kursu zostanie Państwu wysłany po uiszczeniu opłaty.

Izabela Włodarczyk
i.wlodarczyk@spe.edu.pl
22 833-38-90, 22 833-39-90 wew. 20

*Kurs bez limitu czasowego – kursant ma nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i quizów przewidzianych programem kursu przez okres 3 miesięcy od dnia uiszczenia opłaty.