ZAPRASZAMY NA KURS „Indywidualizacja pracy na zajęciach z języka polskiego w grupie z dziećmi cudzoziemskimi na różnych poziomach znajomości języka polskiego”

w okresie od 01.06.2021 r. do 01.08.2021 r.

Zapisy na kurs przyjmowane są do 14 maja 2021 r.

1. Informacje wstępne o nauczaniu języka polskiego obcokrajowców:
    • Język polski jako obcy – krótka charakterystyka (język fleksyjny, syntetyczny, złożona fonetyka, zasady ortograficzne etc.).
    • Język polski jako obcy – język polski jako język drugi.
  2. Specyfika nauczania języka polskiego jako obcego Słowian:
    • Język polski na tle języków słowiańskich – cechy wspólne i ewidentne odmienności.
    • Czy genetyczna bliskość polskiego z rosyjskim, białoruskim i ukraińskim pomaga czy przeszkadza?  Miejsca trudne, typy błędów.
  3. Metody pracy z dziećmi na kursach językowych:
    • Typy poznawcze.
    • Metody nauczania stosowane w grupie wiekowej dzieci.
  4. Przegląd oraz omówienia pomocy dydaktycznych – podręczniki, materiały on-line, filmy, gry:
    • Omówienie różnych typów pomocy.
    • Pomoce nieoczywiste, czyli z czego jeszcze można korzystać.
    • Materiały szkoleniowe dla nauczycieli w sieci – stałe rozwijanie własnego warsztatu nauczycielskiego.
    • Wybrane podręczniki i inne pomoce, dostępne na ryku polskim.
  5. Testowanie i ewaluacja znajomości języka polskiego w szkole. Omówienie przykładowych prac dzieci:
    • Metody i narzędzia do testowania znajomości języka polskiego w szkole.
    • Omówienie typów błędów.
    • Jak poprawiać błędy, żeby zmotywować a nie zrazić.
  6. Stopnie znajomości języka polskiego a praktyka szkolna (rozporządzenie – opis kompetencji językowych na wszystkich poziomach zaawansowania):
    • Wskazanie dokumentów polskich i europejskich, regulujących zakres materiału i opis kompetencji na poszczególnych poziomach.
  7. Rozwijanie umiejętności pisania, słuchania, czytania oraz kompetencji gramatycznych dzieci – metody działania:
    • Jak uczy się dziecko – rozwinięcie tematu nr 3.
    • Metody rozwijania poszczególnych sprawności z dwoma przykładami ćwiczeń.

Opłatę za szkolenie w kwocie netto 330 zł + 23% VAT (zwolnione z VAT w przypadku finansowania w co najmniej 70% ze środków publicznych) od osoby wnoszą wraz ze zgłoszeniem uczestnicy lub kierujące ich jednostki, na konto Instytutu Badań nad Demokracją sp. z o.o., Santander Bank Polska S.A., nr 63 1090 2590 0000 0001 2401 0938.

Zgłoszenia można dokonać poprzez wypełnienie formularza online. Poprawnie wypełniony formularz online wygeneruje automatycznie formularz w pliku pdf, który należy wydrukować, podpisać oraz przesłać na adres koordynatora kursu.

Zapraszamy do zapoznania się z kursami skierowanymi do nauczycieli języka polskiego jako obcego:

Marcin Katrynicz
m.katrynicz@spe.edu.pl
22 833-38-90, 22 833-39-90 wew. 14

• wykształcenie wyższe

Dla grup powyżej 20 osób szkolenie może się odbyć w miejscu zamawiającego.