Kontrola zarządcza i zarządzanie ryzykiem

Zapraszamy do udziału w szkoleniu „Kontrola zarządcza i zarządzanie ryzykiem”

zaprasza do udziału w szkoleniu stacjonarnym

Kontrola zarządcza i zarządzanie ryzykiem

które odbędzie się:

• 5 lipca 2019 r. w godzinach od 10.00 do 16.00 w Warszawie

Opis szkolenia: Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych wszystkie podmioty publiczne mają obowiązek wdrożyć i realizować system kontroli zarządczej. Pomimo nazwy nie jest to typowa kontrola tylko proces, który przy odpowiednim wdrożeniu może znacznie ułatwiać pracę każdej instytucji. Niestety w wielu podmiotach kontrola zarządcza nie jest rozumiana w sposób prawidłowy, przez co trudno ją stosować i systematycznie prowadzić. Szkolenie ma na celu uporządkowanie tego ważnego obszaru funkcjonowania każdej instytucji i jest kierowane do kierowników jednostek, jak również pracowników zajmujących się kontrolą zarządczą w instytucjach.

Plan szkolenia
  1. Ogólna charakterystyka kontroli zarządczej – co oznacza to pojęcie, w jakim celu pojawiło się w instytucjach sfery budżetowej, zakres obowiązywania.
  2. Prawne aspekty kontroli zarządczej – jaka jest podstawa prawna kontroli zarządczej, na podstawie jakich aktów prawnych kierownik i pracownicy instytucji mają podejmować działania w zakresie kontroli zarządczej, skąd wiadomo co jest wymagane i w jakim zakresie.
  3. Omówienie podstawowych pojęć związanych z kontrolą zarządczą, m.in. środowisko wewnętrzne i zewnętrzne; cele danego podmiotu; zarządzanie ryzykiem i rejestr ryzyk; mechanizmy kontroli; monitorowanie i ocena.
  4. Kto powinien zajmować się kontrolą zarządczą w instytucji.
  5. Czy kontrola zarządcza dotyczy wyłącznie aspektów finansowych funkcjonowania instytucji.
  6. Na czym polega samoocena kontroli zarządczej, jak często i w jaki sposób należy ją przeprowadzać.
  7. Składanie wymaganych dokumentów kontroli zarządczej do jednostki nadrzędnej.
  8. Odpowiedzialność kierownika jednostki w zakresie kontroli zarządczej a dyscyplina finansów publicznych.
  9. Regulamin kontroli zarządczej – co powinien zawierać, jak go opracować i w jaki sposób powinien zostać wprowadzony.
  10. Opracowanie celów instytucji – w jaki sposób to zrobić i jakimi kryteriami należy się kierować.
  11. Opracowanie rejestru ryzyk i analiza ryzyka – co to są ryzyka, jakie są ich kategorie, w jaki sposób należy szacować prawdopodobieństwo ich wystąpienia, jakie czynniki należy brać pod uwagę przy analizie ryzyka.
  12. Opis stanowisk pracy i okresowa ocena pracowników – jaki mają związek z kontrolą zarządczą i w jaki sposób należy opisać stanowiska i przeprowadzić ocenę.
  13. Ocena kontroli zarządczej i oświadczenie o stanie kontroli zarządczej – jak dokonać samooceny i czy należy podchodzić do niej restrykcyjnie.

Sylwetka prelegenta: dr Łukasz Wojciechowski – wykładowca akademicki, przedsiębiorca, specjalista w zakresie bezpieczeństwa informacji, ochrony danych osobowych i kontroli zarządczej. Certyfikowany audytor systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji zgodnie z ISO27001. Adiunkt na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych WSEI w Lublinie, koordynator studiów podyplomowych na kierunku „Inspektor ochrony danych”. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji naukowych, uczestnik ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych. Czynnie uczestniczy w projektach międzynarodowych, m.in. ProfEdu, Erasmus+ Staff Mobility. Oprócz pracy dydaktycznej ze studentami zrealizował ponad 100 szkoleń dla instytucji publicznych i firm, autorskich warsztatów i wykładów w zakresie ochrony danych osobowych i kontroli zarządczej. Autor popularnego bloga Statuo.pl.

Uczestnicy otrzymają zaświadczenia o udziale w szkoleniu oraz materiały szkoleniowe.

Przewidziane są przerwy kawowe i lunch.

Opłatę za szkolenie w kwocie netto 540 zł + 23% VAT (zwolnione z VAT w przypadku finansowania w co najmniej 70% ze środków publicznych) od osoby wnoszą wraz ze zgłoszeniem uczestnicy lub kierujące ich jednostki, na konto Instytutu Badań nad Demokracją sp. z o.o., Santander Bank Polska S.A., nr 63 1090 2590 0000 0001 2401 0938.

Zapisy na szkolenie przyjmowane są do 29 marca 2019 r.

Dla grup powyżej 20 osób szkolenie może się odbyć w miejscu zamawiającego.