MYŚLOGRAFIA – myślenie wizualne dla każdego

Zapraszamy do udziału w warsztatach „MYŚLOGRAFIA – myślenie wizualne dla każdego”

zaprasza do udziału w warsztatach

Warsztaty MYŚLOGRAFIA – myślenie wizualne dla każdego

które odbędzie się:

• 15 czerwca 2018 r. w godzinach od 9.00 do 17.00
    Warszawa – w najbliższym czasie zostanie podane miejsce

Zapisy na kurs przyjmowane są do 30 maja 2018 r.

Plan Warsztatów

Metoda MYŚLOGRAFIA:

1. Krok 1: Rozrysowanie: rozgrzewka, żeby uruchomić rękę, poznać narzędzia. Tak jak rozgrzewka na w-f, żeby mięśnie rozgrzać, czy jak ćwiczenia głosu przed śpiewaniem.
  2. Krok 2: Naśladowanie: mamy wzór i ćwiczymy 1:1. W ten sposób tworzymy własną bazę ikon i prostych elementów rysnotki. Rysować będziemy chmurki, szarfy, „pudełka”, proste ikonki, emocje i ludziki. To będzie główna część naszego warsztatu.
  3. Krok 3: Twórcza kradzież (patrz książka Twórcza Kradzież A. Kleon). W tym kroku tworzymy własne rysnotki miksując poznanie elementy, inspirując się stylem innych myślicieli wizualnych. Poznamy m.in. ludziki w stylu Evy Lotty Lamm, czy karty emocji Luigi Mengato. Inspiracją będzie dla nas też słownik wizualny Bikablo.
  4. Krok 4: Robisz sam – zaczynasz wymyślać, tworzyć – działasz!

KORZYŚCI Z UCZESTNICTWA:

Uczestnicy poznają zalety wynikające z „myślenia na papierze”. Zapoznają się z zasadami tworzenia notatek wizualnych. Nauczą się stosować proste techniki wizualizacji myśli w różnych kontekstach. SŁOWA KLUCZOWE: myślenie wizualne, sketchnoting, mapy myśli.

Warsztaty przebiegają zgodnie z autorską metodą MYŚLOGRAFIA.

Ważne jest, abyśmy używali form wyrazu plastycznego, wizualnego przedstawiania myśli, abyśmy myślą nadawali formę, kształt. Abyśmy „myśleli mięśniami”, rejestrowali myślenie, używając ręki. A to po to, abyśmy mieli szansę oglądania naszego myślenia, widzieli narysowaną, napisaną formę (myślenie wzrokiem), co daje szansę przerodzenia się widzenia w myślenie refleksyjne, pytajne.    Wiesław Karolak

Nasz mózg ciągle coś przetwarza, gromadzi informacje, segreguje, zapisuje. Podobno problemem nie jest przyswajanie wielu danych, ale kłopotem jest wydobycie konkretnej wiadomości w momencie, w którym akurat jej potrzebujemy.

I mam tu dobrą wiadomość – możemy pomóc naszemu mózgowi, używając prostych narzędzi, które usprawniają „współpracę” z naszym mózgiem.

Jednym z takich narzędzi jest myślenie wizualne.

Doskonale nadaje się ono do planowania, tworzenia, projektowania, uczenia się i rozwoju.

Wspólnie odkryjemy potencjał MYŚLENIA WIZUALNEGO („myślenia na papierze”), które usprawnia komunikację z innymi w pracy, w domu, pomaga rozwiązywać problemy i planować działania.

Uczestnicy otrzymają zaświadczenia o udziale w szkoleni i materiały szkoleniowe.

Sylwetka prelegenta: Agata Baj – pasjonatka edukacji jako nieustannego uczenia się i rozwoju; trener efektywnych technik uczenia (się), pedagog, doradca zawodowy i personalny; absolwenta Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; projektuje i prowadzi szkolenia z zakresu m.in. efektywnych metod nauczania i uczenia się; prowadzi zajęcia dla uczniów oraz warsztaty dla nauczycieli; jako nauczyciel akademicki uczyła przedmiotów pedagogicznych; autorka poradnika „Mapy Myśli. Poradnik dla osób uczących się” oraz publikacji edukacyjnych w magazynie TRENDY uczenie się w XXI w.; publikowała też w magazynie Awangarda w edukacji, Gazecie Szkolnej oraz na portalu edukacyjnym edunews.pl; związana z grupą SuperBelfrzy RP.

Opłata za szkolenie obejmuje: warsztaty, konsultacje, materiały szkoleniowe, przerwy kawowe oraz obiad.

Opłatę za szkolenie w kwocie netto 599 zł + 23% VAT (zwolnione z VAT w przypadku finansowania w co najmniej 70% ze środków publicznych) od osoby wnoszą wraz ze zgłoszeniem uczestnicy lub kierujące ich jednostki, na konto Instytutu Badań nad Demokracją Sp. z o.o., Bank Zachodni WBK S.A., nr 63 1090 2590 0000 0001 2401 0938.

Przy zgłoszeniach do 30 maja obowiązuje cena promocyjna – 560 zł + VAT.

Marcin Katrynicz
m.katrynicz@spe.edu.pl