Organizacja i zarządzanie oświatą XXII edycja

ZAPRASZAMY NA KURS „Organizacja i zarządzanie oświatą XXII edycja”

Organizacja i zarządzanie oświatą XXII edycja

który odbędzie się w okresie od 14.12.2018 r. do 14.03.2019 r.

Zapisy na kurs przyjmowane są do 14 grudnia 2018 r.

1. Podstawy wiedzy prawnej (prawo oświatowe, prawo pracy – KN, KP oraz prawo administracyjne i cywilne).
  2. Organizacja i zarządzanie placówką oświatową.
  3. Nadzór pedagogiczny i zarządzanie jakością kształcenia.
  4. Programowanie, planowanie i organizowanie pracy szkoły z uwzględnieniem kryteriów rozwoju, ewaluacji, reform systemowych i programowych oświaty.
  5. Zarządzanie finansami w szkole (budżet szkoły, pozyskiwanie środków pozabudżetowych, zamówienia publiczne) oraz kontrola działalności finansowej.
  6. Przygotowanie szkoły/placówki do kontroli z kuratorium.
  7. Zarządzanie zasobami ludzkimi, motywowanie do pracy i kształtowanie karier. Relacje dyrektora szkoły z kadrą pedagogiczną i administracyjną.
  8. Zapobieganie zjawiskom patologicznym w szkole, w tym przeciwdziałanie, zwalczanie narkomanii i przemocy. Prewencyjna współpraca z policją, samorządami lokalnymi i organizacjami obywatelskimi.
  9. Bezpieczeństwo i higiena w szkole, w tym BHP, ochrona przeciwpożarowa.
  10. Zarządzanie szkołą w warunkach kryzysowych, w tym nadzwyczajnych zagrożeń.
  11. Wykorzystanie systemów informatycznych w pracy dyrektora szkoły, bezpieczeństwo teleinformatyczne szkoły, dokumentacja elektroniczna szkoły.
  12. Ochrona danych osobowych i informacji niejawnych (m.in. informacji o stanie zdrowia i sytuacji rodzinnej uczniów i personelu szkoły).

Absolwenci otrzymają zaświadczenia o ukończeniu kursu podpisane przez dyrektora, na podstawie § 18 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 1632).

Opłatę za szkolenie w kwocie netto 330 zł + 23% VAT od osoby (zwolnione z VAT w przypadku finansowania w co najmniej 70% ze środków publicznych, np. z budżetu jednostki samorządu terytorialnego) wnoszą wraz ze zgłoszeniem uczestnicy lub kierujące ich jednostki, na konto Instytutu Badań na Demokracją sp. z o.o., Santander Bank Polska S.A., nr 63 1090 2590 0000 0001 2401 0938.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U.2017r., poz. 1658), ukończenie 60 godzinnej formy doskonalenia z zarządzania oświatą stanowi spełnienie wymagań ubiegania się na stanowisko wizytatora.

§ 29. 2. Na stanowiskach wymienionych w ust. 1, z wyjątkiem stanowiska kuratora oświaty, mogą być zatrudnieni:
1) nauczyciele mianowani lub dyplomowani, którzy ukończyli studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, posiadający:
a) ukończone formy doskonalenia w zakresie administracji lub zarządzania lub
b) co najmniej dwuletni staż pracy na stanowisku kierowniczym w szkole, placówce lub zakładzie kształcenia nauczycieli, lub
c) co najmniej dwuletni staż pracy w urzędzie organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołami i placówkami lub w urzędzie organu prowadzącego szkoły lub placówki na stanowisku związanym z organizacją pracy szkół i placówek;
2) nauczyciele akademiccy posiadający co najmniej pięcioletni staż pracy w szkole wyższej i ukończone formy doskonalenia w zakresie administracji lub zarządzania.