zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie dla szkół, pod nazwą
Szkoła otwarta na potrzeby ucznia niepełnosprawnego
Konkurs przeprowadzony zostanie w okresie od 18 marca 2019 r. do 30 października 2019 r. Szkoły, które wykonają zadania przewidziane regulaminem konkursu, otrzymają certyfikaty „Szkoła otwarta na potrzeby ucznia niepełnosprawnego” oraz zaświadczenia o ukończeniu kursu.
Regulamin konkursu:
- Celem konkursu jest:
- Wyposażenie nauczycieli w umiejętności zapewniania odpowiednich warunków i organizacji kształcenia uczniów niepełnosprawnych w szkole ogólnodostępnej.
- Kształtowanie wśród uczniów sprawnych empatii oraz rozwijanie postawy tolerancji i zrozumienia.
- Rozwijanie wśród uczniów niepełnosprawnych poczucia, że są pełnoprawnymi i ważnymi członkami szkolnej społeczności.
- Szkoły przystępujące do konkursu przyjmą na siebie zadania, których wykonanie będzie oceniane przez jury punktowo, w skali od „1″ do „10″. Warunkiem do otrzymania tytułu i certyfikatu „Zaczytana Szkoła” jest uzyskanie co najmniej 80% punktów za 6 z 10 zadań. W skład jury wchodzą przedstawiciele organizatora konkursu.
Zadania konkursu „Szkoła otwarta na potrzeby ucznia niepełnosprawnego”:
- Zorganizowanie kampanii informacyjnej dla uczniów i rodziców na temat niepełnosprawności. Ocena jury na podstawie sprawozdania z przeprowadzonych działań, prac pisemnych, plastycznych, zdjęć, filmów przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
- Zorganizowanie w dowolnej formie obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych (3 grudnia lub w innym terminie). Ocena jury na podstawie sprawozdania oraz dokumentacji multimedialnej przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
- Nawiązanie współpracy z instytucjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Ocenie zostanie poddane sprawozdanie z podjętych działań przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
- Opracowanie Szkolnego Systemu Wsparcia Ucznia Niepełnosprawnego. Ocena na podstawie sprawozdania przesłanego do jury konkursu poprzez stronę internetową.
- Zorganizowanie miejskich, międzyszkolnych konkursów lub olimpiad dla uczniów niepełnosprawnych. Ocena na podstawie sprawozdania, dokumentacji multimedialnej, wyników konkursu oraz prac pisemnych uczniów przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
- Podejmowanie działań mających na celu integrację uczniów z niepełnosprawnymi koleżankami i kolegami. Ocena na podstawie sprawozdania, dokumentacji multimedialnej przesłanej do jury konkursu poprzez stronę internetową.
- Organizowanie zajęć mających na celu ukazanie codziennego życia osoby niepełnosprawnej. Ocena na podstawie sprawozdania, wyników konkursu oraz zdjęć, filmów przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
- Dostosowanie wymagań i warunków edukacyjnych (szeroko pojęte) z uwzględnieniem rodzaju niepełnosprawności ucznia. Ocena na podstawie sprawozdania, opisu podejmowanych działań przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
- Organizacja różnego rodzaju konkursów łączących w drużyny uczniów niepełnosprawnych ze sprawnymi. Ocena na podstawie sprawozdania, wyników konkursu oraz prac uczniów przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
- Zgłaszanie swoich przedstawicieli do udziału w kursie „Szkoła otwarta na potrzeby ucznia niepełnosprawnego”, który w okresie od 18.03.2019 r. do 18.06.2019 r., przeprowadzi w formie e-learning Studium Prawa Europejskiego w Warszawie (zadanie obowiązkowe).
Termin zgłaszania udziału w konkursie upływa 28 lutego 2019 r.
- Prace konkursowe zwieńczą zbiorcze informacje szkół o przebiegu prac konkursowych i uzyskanych efektach. Informację (na wzorze dostarczonym przez jury), opracowują wspólnie nauczyciele, dyrektorzy szkół, wychowawcy, pracownicy świetlic i bibliotek szkolnych, rady pedagogiczne, opiekunowie oraz rodzice.
- Informacje o przedsięwzięciach w ramach konkursu, wraz z informacją o innych przedsięwzięciach podjętych przez szkoły należy przesyłać przez stronę internetową konkursy.spe.edu.pl do dnia 30 października 2019 r.
- Adres jury konkursu „Szkoła otwarta na potrzeby ucznia niepełnosprawnego” Al. Jerozolimskie 151, lokal 2222, 02-326 Warszawa, e-mail: sekretariat@szkola-otwarta.pl
Prawa autorskie do programów i materiałów szkoleniowych zastrzeżone!
ZAPRASZAMY NA KURS „Szkoła otwarta na potrzeby ucznia niepełnosprawnego”
zaprasza do udziału w kursie/studium przedmiotu
Szkoła otwarta na potrzeby ucznia niepełnosprawnego
w okresie od 18.03.2019 r. do 18.06.2019 r.
Zapisy na kurs przyjmowane są do 28 lutego 2019 r.
Program kursu:
- Niepełnosprawność definicje, klasyfikacje, podstawa prawna.
- Dziecko niepełnosprawne: rodzaje niepełnosprawności, kryteria i procedury wydawania Orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
- Współpraca z rodzicami niepełnosprawnego ucznia.
- Miejsce ucznia niepełnosprawnego w placówkach oświatowych
- Zasady pracy z uwzględnieniem rodzaju i stopnia niepełnosprawności.
- Zapewnienie infrastruktury dostosowanej do potrzeb uczniów niepełnosprawnych.
- Rodzaje niepełnosprawności a wymagane kwalifikacje nauczycieli. Kadra wspierająca organizację kształcenia uczniów niepełnosprawnych.
- Dokumentacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
- Dostosowanie wymagań edukacyjnych oraz zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy uczniom.
- Uczeń niepełnosprawny w klasie – zasady integracji.
- Instytucje wspierające pracę szkoły.
- Scenariusze zajęć z uwzględnieniem różnych rodzajów niepełnosprawności.
Kurs przeprowadzony będzie z wykorzystaniem metody e – learning. Materiały szkoleniowe zamieszczane będą na stronie internetowej kursu (platforma edukacyjna moodle). Zaliczenie kursu odbędzie się poprzez quizy online.
Cel kształcenia: celem kursu jest usystematyzowanie wiedzy objętej programem kursu. Treści kształcenia w zakresie poszczególnych zajęć edukacyjnych będą dostępne po zalogowaniu się na stronę kursu.
Absolwenci otrzymają zaświadczenia o ukończeniu kursu podpisane przez dyrektora, na podstawie § 18 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 1632).
Opłatę za szkolenie w kwocie netto 330 zł + 23% VAT od osoby (zwolnione z VAT w przypadku finansowania w co najmniej 70% ze środków publicznych, np. z budżetu jednostki samorządu terytorialnego) wnoszą wraz ze zgłoszeniem uczestnicy lub kierujące ich jednostki, na konto Instytutu Badań nad Demokracją sp. z o.o., Santander Bank Polska S.A., nr 63 1090 2590 0000 0001 2401 0938.
Zgłoszenia można dokonać poprzez wypełnienie formularza online. Poprawnie wypełniony formularz online wygeneruje automatycznie formularz w pliku pdf, który należy wydrukować, podpisać oraz przesłać na adres: Studium Prawa Europejskiego Al. Jerozolimskie 151, kl. 1, piętro 2,02 – 326 Warszawa. Zgłoszenie na kurs jest równoznaczne z przystąpieniem do konkursu.
Koordynator szkolenia
Marcin Katrynicz
m.katrynicz@spe.edu.pl
22 833-38-90, 22 833-39-90 wew. 24
Wymagania techniczne dla uczestników kursu:
-
-
- komputer z łączem internetowym
- standardowe oprogramowanie (Word, Adobe Reader lub inne odpowiadające tym programom)
- adres e-mail
-
Wymagania wstępne dla uczestników kursu:
-
-
- wykształcenie min. średnie
-
Kurs równoważy 60 godzin szkolenia stacjonarnego.
Szczegółowy harmonogram, w tym terminy konsultacji dostępne będą po zalogowaniu się na stronie kursu.
Prawa autorskie do programów i materiałów szkoleniowych zastrzeżone!