Szkolenie wstępne ogólne BHP dla nauczycieli

ZAPRASZAMY NA KURS „Szkolenie wstępne ogólne BHP dla nauczycieli”

Szkolenie wstępne ogólne BHP dla nauczycieli

w okresie od 29.01.2021 r. do 29.03.2021 r.

Zapisy na kurs przyjmowane są do 15 grudnia 2020 r.

1. Istota bezpieczeństwa i higieny pracy w szkole:
    • Szczególna sytuacja w podejściu do zagadnień bezpieczeństwa w szkole pracodawca-nauczyciel-uczeń.
    • Ochrona pracy.
    • Funkcje społeczne prawa pracy.
    • Źródła prawa pracy.
    • Wewnątrzszkolne akta prawne.
  2. Zakres obowiązków i uprawnień w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy:
    • Pracodawcy (dyrektora szkoły).
    • Nauczycieli.
    • Poszczególnych komórek organizacyjnych szkoły i organizacji społecznych.
  3. Odpowiedzialność za naruszenie przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy:
    • Katalog naruszeń obowiązków pracodawców uzasadniających ich odpowiedzialność wobec pracowników.
    • Odpowiedzialność porządkowa i materialna pracownika.
    • Odpowiedzialność dyscyplinarna.
    • Odpowiedzialność pracowników za szkodę wyrządzoną pracodawcy. Odpowiedzialność za mienie powierzone pracownikowi.
    • Odpowiedzialność cywilna.
  4. Zasady poruszania się na terenie szkoły lub placówki oświatowej:
    • Lokalizacja komórek organizacyjnych szkoły.
    • Zasady poruszania się nauczycieli i uczniów na terenie szkoły i rola nauczyciela w zachowaniu ustalonego porządku.
    • Drogi ewakuacyjne w szkole i ich oznaczenie.
  5. Zagrożenia wypadkowe i zagrożenia dla zdrowia występujące w szkole:
    • Zagrożenia wypadkowe ucznia oraz zagrożenia wypadkowe nauczyciela wynikające z niewłaściwej organizacji pracy i nieprzestrzegania przepisów BHP.
    • Zagrożenia dla zdrowia nauczyciela występujące w szkole: fizyczne niebezpieczne i szkodliwe, psychofizyczne, biologiczne.
    • Analiza Karty ryzyka zawodowego nauczyciela pod kątem podstawowych środków zapobiegawczych wypadkom i chorobom zawodowym.
  6. Podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy związane z obsługą urządzeń technicznych w szkole:
    • Ogólne zasady BHP.
    • Zasady BHP obowiązujące na poszczególnych zajęciach – regulaminy pracowni.
  7. Zasady przydziału odzieży roboczej i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej dla uczniów i nauczycieli.
  8. Porządek i czystość w miejscu pracy – ich wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo pracownika:
    • Obowiązki pracodawcy w zakresie pomieszczeń higienicznosanitarnych oraz środków niezbędnych do utrzymania właściwych warunków higieny w szkole.
    • Obowiązki nauczyciela i ucznia w zakresie utrzymania porządku i czystości w szkole.
    • Elementy dotyczące porządku i czystości zawarte w regulaminach szkolnych.
    • Kształtowanie nawyków higienicznych.
    • Egzekwowanie od uczniów przepisów dotyczących porządku i czystość we wszystkich pomieszczeniach szkolnych oraz uświadamianie im znaczenia wpływu tych czynników na zdrowie i bezpieczeństwo ucznia i nauczyciela.
  9. Profilaktyczna opieka lekarska:
    • Zasady sprawowania opieki lekarskiej w odniesieniu do stanowisk pracy w szkole.
    • Formy działań profilaktycznej opieki zdrowotnej w szkole.
  10. Podstawowe zasady ochrony przeciwpożarowej:
    •  Postępowanie w razie pożaru w szkole.
    • Obowiązki nauczyciela z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
    • Rozmieszczenie w pomieszczeniach szkoły środków ochrony p.poż.
    • Procedury postępowania w razie pożaru w szkole.
  11. Postępowanie w razie wypadku w szkole, w tym organizacja i zasady udzielania pierwszej pomocy:
    • Obowiązki nauczyciela w razie wypadku ucznia.
    • Procedury postępowania w razie wypadku ucznia w szkole. Pierwsza pomoc przedlekarska.

Opłatę za szkolenie w kwocie netto 330 zł + 23% VAT (zwolnione z VAT w przypadku finansowania w co najmniej 70% ze środków publicznych) od osoby wnoszą wraz ze zgłoszeniem uczestnicy lub kierujące ich jednostki, na konto Instytutu Badań nad Demokracją sp. z o.o., Santander Bank Polska S.A., nr 63 1090 2590 0000 0001 2401 0938.

Zgłoszenia można dokonać poprzez wypełnienie formularza online. Poprawnie wypełniony formularz online wygeneruje automatycznie formularz w pliku pdf, który należy wydrukować, podpisać oraz przesłać na adres koordynatora kursu.

Kurs równoważy 35 godzin szkolenia stacjonarnego. Szczegółowy harmonogram, w tym terminy konsultacji dostępne będą po zalogowaniu się na stronie kursu. Prawa autorskie do programów i materiałów szkoleniowych zastrzeżone!

Dla grup powyżej 20 osób szkolenie może się odbyć w miejscu zamawiającego.