Problemy adaptacyjne w protezowaniu słuchu – diagnostyka i strategie postępowania
– kurs internetowy z ograniczonym dostępem
Zapisy na kurs:
przyjmowane są do 30 kwietnia 2026 r.
Termin kursu:
w okresie od 19.05.2026 r. do 19.07.2026 r.
Szczegółowe informacje o kursie
- Rola protetyka słuchu w procesie rehabilitacji słuchu.
- Charakterystyka problemów adaptacyjnych u użytkowników aparatów słuchowych.
- Proces adaptacji do aparatów słuchowych – ujęcie kliniczne.
- Wywiad diagnostyczny i identyfikacja trudności pacjenta.
- Różnicowanie przyczyn niepowodzeń w protezowaniu słuchu.
- Strategie postępowania w przypadku trudności adaptacyjnych.
- Błędy w procesie dopasowania aparatów słuchowych.
- Komunikacja kliniczna z pacjentem wymagającym szczególnego podejścia.
- Kształtowanie realistycznych oczekiwań pacjenta.
- Specyfika pracy z pacjentem w wieku podeszłym.
- Współpraca z rodziną i opiekunami pacjenta.
- Monitorowanie efektów rehabilitacji słuchu.
- Analiza przypadków klinicznych.
Samokształcenie jako forma doskonalenia zawodowego zostało wprowadzone artykułem 31 Ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych. Poniższy kurs stanowi formę samokształcenia określoną przez paragraf 2 pkt 9 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 kwietnia 2024 r. w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego osób wykonujących niektóre zawody medyczne, tzn. kurs realizowany za pośrednictwem sieci internetowej z ograniczonym dostępem.
Kurs jest zgodny z:
– Ustawą o niektórych zawodach medycznych (Dz. U. 2023 poz. 1972), która nakłada na osoby wykonujące zawód medyczny, w tym protetyka słuchu, obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego i zdobywania punktów edukacyjnych w 5-letnim okresie edukacyjnym.
– Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 19 kwietnia 2024 r., które określa, że kursy internetowe z ograniczonym dostępem zakończone testem, jak ten oferowany przez Studium Prawa Europejskiego, są formą ustawicznego rozwoju zawodowego uprawniającą do uzyskania punktów edukacyjnych.
Kurs:
– ma bezpośredni związek z zakresem czynności zawodowych protetyka słuchu,
– posiada program, określoną liczbę godzin dydaktycznych oraz formę kształcenia dopuszczoną przepisami,
– kończy się wydaniem imiennego zaświadczenia o ukończeniu kursu z wyszczególnioną liczbą godzin.
Kurs realizowany jest w wymiarze 20 godzin dydaktycznych, co odpowiada 40 punktom edukacyjnym, naliczanym zgodnie z zasadą: 1 godzina dydaktyczna = 2 punkty edukacyjne.
Na podstawie uzyskanego zaświadczenia kurs może zostać wpisany do Karty Rozwoju Zawodowego osoby wykonującej zawód medyczny i stanowi podstawę do naliczenia punktów edukacyjnych, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
W ramach realizacji ustawicznego rozwoju zawodowego w formie kursów realizowanych za pośrednictwem sieci internetowej z ograniczonym dostępem można uzyskać nie więcej niż 40 punktów edukacyjnych w danym okresie edukacyjnym.