System zarządzania wyrobami medycznymi w praktyce placówki medycznej
Opłata za udział w kursie wynosi 480 zł + 23% VAT
Kurs internetowy z ograniczonym dostępem
Zapisy na kurs:
przyjmowane są do 14 maja 2026 r.
Termin kursu:
w okresie od 19.05.2026 r. do 19.07.2026 r.
Szczegółowe informacje o kursie
- Podstawy prawne i obowiązki placówki medycznej dotyczące wyrobów medycznych.
- Rozporządzenie MDR 2017/745 i jego wpływ na działalność placówki ochrony zdrowia.
- Nadzór i kontrola nad wyposażeniem oraz urządzeniami medycznymi.
- Bezpieczne użytkowanie i utrzymanie wyrobów medycznych.
- Przygotowanie przetargu na dostawę wyrobów medycznych i odczynników.
- Szacowanie wartości zamówienia i opracowanie specyfikacji warunków zamówienia (SWZ).
- Systemy zarządzania jakością w ochronie zdrowia – wprowadzenie i wymagania.
- Ewaluacja i doskonalenie systemu jakości w placówkach medycznych.
Samokształcenie jako forma doskonalenia zawodowego zostało wprowadzone artykułem 31 Ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych. Poniższy kurs stanowi formę samokształcenia określoną przez paragraf 2 pkt 9 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 kwietnia 2024 r. w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego osób wykonujących niektóre zawody medyczne, tzn. kurs realizowany za pośrednictwem sieci internetowej z ograniczonym dostępem.
Kurs jest zgodny z:
– Ustawą o niektórych zawodach medycznych (Dz. U. 2023 poz. 1972), która nakłada na osoby wykonujące zawód medyczny, obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego i zdobywania punktów edukacyjnych w 5-letnim okresie edukacyjnym.
– Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 19 kwietnia 2024 r., które określa, że kursy internetowe z ograniczonym dostępem zakończone testem, jak ten oferowany przez Studium Prawa Europejskiego, są formą ustawicznego rozwoju zawodowego uprawniającą do uzyskania punktów edukacyjnych.
Kurs:
– ma bezpośredni związek z zakresem czynności zawodowych: asystentki stomatologicznej, elektroradiologa, higienistki stomatologicznej, instruktora terapii uzależnień, opiekuna medycznego, optometrysty, ortoptysty, podiatry, profilaktyka, protetyka słuchu, technika farmaceutycznego, technika masażysty, technika ortopedy, technika sterylizacji medycznej i terapeuty zajęciowego.
– posiada program, określoną liczbę godzin dydaktycznych oraz formę kształcenia dopuszczoną przepisami,
– kończy się wydaniem imiennego zaświadczenia o ukończeniu kursu z wyszczególnioną liczbą godzin.
Kurs realizowany jest w wymiarze 20 godzin dydaktycznych, co odpowiada 40 punktom edukacyjnym, naliczanym zgodnie z zasadą: 1 godzina dydaktyczna = 2 punkty edukacyjne.
Na podstawie uzyskanego zaświadczenia kurs może zostać wpisany do Karty Rozwoju Zawodowego osoby wykonującej zawód medyczny i stanowi podstawę do naliczenia punktów edukacyjnych, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
W ramach realizacji ustawicznego rozwoju zawodowego w formie kursów realizowanych za pośrednictwem sieci internetowej z ograniczonym dostępem można uzyskać nie więcej niż 40 punktów edukacyjnych w danym okresie edukacyjnym.