Nauczanie przedmiotu matematyka w okresie przedszkolnym III edycja

ZAPRASZAMY NA KURS „Nauczanie przedmiotu matematyka w okresie przedszkolnym III edycja”

zaprasza do udziału w drugiej edycji kursu/studium przedmiotu

Nauczanie przedmiotu matematyka w okresie przedszkolnym III edycja

w okresie od 10.11.2017 r. do 10.02.2018 r.

Zapisy na kurs przyjmowane są do 31 października 2017 r.

1. Omówienie podstawy programowej do nauczania przedmiotu matematyka w przedszkolu.
  2. Wymagania predyspozycji nauczyciela do pracy i nauczania matematyki dziecka w wieku przedszkolnym (jak rozpoznać pojawiające się pierwsze operacje konkretne, obserwacje dziecka zmierzające ku dokonaniu właściwej ich oceny, które funkcjonują trochę gorzej, jak rozpoznać dziecko zdolne?).
  3. Koncepcja czynnościowego nauczania matematyki jako istotnego problemu synchronii rytmu i tempa ontogenezy mowy i myślenia dzieci ze strukturą treści matematycznych zawartych w programie wychowania przedszkolnego. Omówienie metod: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dzieciom przez nauczyciela, ćwiczeń, które prowadzą do utrwalania pojęć i umiejętności, słowna oraz oglądowa.
  4. Pierwsze kroki w edukacji matematycznej dziecka – poziom przedpojęciowy, personalny, społeczny. Zabawa matematyką – wskazanie pozapodręcznikowych aktywności matematycznych wspierających kierunkowy i poznawczy rozwój dziecka.
  5. Program edukacji matematycznej wg. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej:
    • orientacja przestrzenna,
    • rytmy,
    • umiejętność liczenia, dodawania, odejmowania,
    • wspomaganie rozwoju operacyjnego rozumowania,
    • umiejętność mierzenia długości,
    • klasyfikacja,
    • układanie i rozwiązywanie zadań arytmetycznych,
    • zapoznanie dzieci z wagą i sensem ważenia,
    • mierzenie płynów,
    • intuicje geometryczne,
    • konstruowanie gier przez dzieci,
    • zapisywanie czynności matematycznych.
  6. Przykładowe scenariusze zajęć z matematyki.

Cel kształcenia: celem kursu jest usystematyzowanie wiedzy objętej programem kursu. Treści kształcenia w zakresie poszczególnych zajęć edukacyjnych będą dostępne po zalogowaniu się na stronę kursu. Absolwenci kursu otrzymają zaświadczenia o jego ukończeniu.

Opłatę za szkolenie w kwocie netto 288 zł + 23% VAT (zwolnione z VAT w przypadku finansowania w co najmniej 70% ze środków publicznych) od osoby wnoszą wraz ze zgłoszeniem uczestnicy lub kierujące ich jednostki, na konto Instytutu Badań nad Demokracją sp. z o.o., Bank Zachodni WBK S.A., nr 63 1090 2590 0000 0001 2401 0938.

Zgłoszenia można dokonać poprzez wypełnienie formularza online. Poprawnie wypełniony formularz online wygeneruje automatycznie formularz w pliku pdf, który należy wydrukować, podpisać oraz przesłać na adres: Studium Prawa Europejskiego Al. Jerozolimskie 151, kl. 1, piętro 2, 02 – 326 Warszawa.

Izabela Włodarczyk
i.wlodarczyk@spe.edu.pl