ZAPRASZAMY NA KURS „Ochrona danych osobowych (RODO) w placówkach medycznych zgodna ze zmianami obowiązującymi od 25 maja 2018 r. (bez limitu czasowego*) ”

1. Przepisy prawa w zakresie Ochrony Danych Osobowych wraz z analizą przepisów branżowych.
  2. Nowe regulacje wprowadzone Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych:
    • Nowe definicje: dane biometryczne, genetyczne, pseudonimizacja, profilowanie.
    • Przetwarzanie danych osobowych: ogólne zasady przetwarzania danych osobowych, przetwarzanie danych osobowych szczególnych kategorii, zgoda na przetwarzanie danych dzieci.
    • Prawa przysługujące podmiotowi danych: prawo do ograniczenia przetwarzania, prawo do bycia zapomnianym, prawo do przenoszenia danych, prawo sprzeciwu, prawo do niepodlegania profilowaniu, zasada przejrzystości i inne.
    • Administrator i podmiot przetwarzający: obowiązek rejestrowania czynności przetwarzania danych osobowych, obowiązek zgłaszania naruszeń ochrony danych osobowych, wdrożenie mechanizmów „privacy by design” i „privacy by default i inne.
    • One-stop-shop.
    • Dokumentacja ochrony danych osobowych.
    • Ułatwienia w prowadzeniu dokumentacji dla podmiotów zatrudniających poniżej 250 osób.
  3. Podmioty odpowiedzialne za ochronę danych osobowych w placówce medycznej w tym nowa funkcja Inspektora Ochrony Danych.
  4. Zasady przetwarzania danych osobowych w placówce medycznej:
    • różnica między danymi „zwykłymi”, a „wrażliwymi”,
    • sytuacje, w których placówka służby zdrowia może przetwarzać dane osobowe,
    • obowiązek informacyjny wobec pacjentów,
    • zbiory danych osobowych – czy istnieje obowiązek rejestracji?
  5. Przykłady incydentów ochrony danych osobowych:
    • czynnik ludzki,
    • nieprawidłowe obchodzenie się z dokumentami,
    • włamania do systemów informatycznych oraz kradzież danych osobowych z systemów informatycznych,
    • dane osobowe przechowywane na elektronicznych nośnikach informacji oraz dane osobowe w komputerach przenośnych.
  6. Przekazywanie danych poza UE, kodeksy, certyfikacja, Europejska Rada Ochrony Danych:
    • Rozszerzenie terytorialnego zakresu stosowania europejskich przepisów ochrony danych osobowych.
    • Przekazywanie danych do państwa trzeciego.
    • Certyfikacja ochrony danych osobowych.
    • Europejska Rada Ochrony Danych (EROD) – nowy organ.
  7. Nowa rola GIODO oraz Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie danych osobowych – uprawnienia kontrolne oraz kompetencje egzekucyjne.
  8. Sankcje za nieprzestrzeganie przepisów rozporządzenia: administracyjne kary pieniężne – warunki ich nakładania i wysokość – do 20 000 000 EUR, odszkodowanie za poniesioną szkodę.
  9. Konsekwencje naruszenia ochrony danych osobowych w tym sankcje administracyjne i karne oraz odszkodowania z roszczeń pacjentów.

Absolwenci otrzymają zaświadczenia o ukończeniu kursu podpisane przez dyrektora, na podstawie § 18 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 1632).

Opłatę za szkolenie w kwocie netto 400 zł + 23% VAT od osoby (zwolnione z VAT w przypadku finansowania w co najmniej 70% ze środków publicznych, np. z budżetu jednostki samorządu terytorialnego) wnoszą wraz ze zgłoszeniem uczestnicy lub kierujące ich jednostki, na konto Instytutu Badań na Demokracją sp. z o.o., Santander Bank Polska S.A., nr 63 1090 2590 0000 0001 2401 0938.

Klucz dostępu do kursu zostanie Państwu wysłany po uiszczeniu opłaty.

*Kurs bez limitu czasowego – kursant ma nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i quizów przewidzianych programem kursu przez okres 3 miesięcy od dnia zalogowania się po uiszczeniu opłaty.

Informacja w sprawie ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych
Celem ustawy jest zapewnienie stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwanego dalej „Rozporządzeniem”. Rozporządzenie będzie obowiązywało w polskim porządku prawnym bezpośrednio i będzie miało zastosowanie od dnia 25 maja 2018 r.

źródło: www.prezydent.pl